Prodejce doplňků na zahradu
Nabídka reklamy

Místo pro vaši reklamu - 1200 Kč/rok - Množstevní sleva 50%

info@drevo-zahrada.cz

Zimní zahrady

Co je to zimní zahrada?

Chcete si i vy vybudovat svou zimní zahradu? Stále více lidí ji volí jako doplněk k rodinným domům. Zimní zahradou se rozšíří obytné plochy domu a zároveň získáte vhodné podmínky pro pěstování rostlin, které potřebují teplo. Zhotovit zimní zahradu však není jednoduchým úkolem a je třeba náležitě zvážit všechna pro a proti. Navíc zimní zahrady, které přistavujete přímo k domu, se kterým jsou propojeny, ať už volně nebo dveřmi, musí splňovat všechny podmínky rodinného domu a při jejich výstavbě, dle plochy, musíte často i žádat o stavební povolení s plnohodnotným projektem.

Z čeho se staví zimní zahrada?

Zimní zahrady bývají nejčastěji zděné, ale také montované ze dřeva, kovu nebo plastu. Všechny materiály mají své výhody i nevýhody.

Dřevěné konstrukce mají dobré tepelněizolační vlastnosti, ale jsou náchylné na vysokou vlhkost.

Kovové konstrukce jsou nejčastěji z oceli či hliníku. Jsou pevné, ale mají velkou tepelnou vodivost.

Stále častěji se při stavbě zimních zahrad uplatňuje plast. Nevýhodou je menší pevnost v konstrukci. Naopak oceníte dobré tepelněizolační vlastnosti a nenáročnost na údržbu. Je třeba si uvědomit, že ať už zimní zahradu děláte z čehokoliv, bude to vzhledem k proskleným plochám nejslabší místo domu co do tepelné izolace a proto je dobré řešit vstup do zahrady vždy dveřmi.

K čemu slouží zimní zahrada?

Hlavní otázkou, kterou byste si měli položit před stavbou zimní zahrady, je, k čemu vám bude sloužit. Má to být jen prostor k posezení s pár rostlinkami, nebo naopak plánujete arboretum s uličkou na prohlídku? Pro někoho jde o místo, kde si v klidu vychutná kávu v prosvětleném porstoru s nadstandardním výhledem ven, jiní chtějí v prostoru zimní zahrady vybudovat prales, ve kterém budou moci zapomenout na každodenní starosti. Uvědomte si také, že zimní zahrada ovlivní tepelněizolační podmínky celé stavby.

Předtím, než se pustíte do stavby zimní zahrady, zvažte, na jakou světovou stranu bude orientovaná. Důležité je co největší využití tepla ze slunečního záření. Proto by měla být zimní zahrada na jižní či západní straně domu.

Ať už budete mít jakoukoliv zimní zahradu, nevyhnete se v létě jejímu přehřívání. Proto je nutné vymyslet stínění a větrání. Vhodné je mít kolem zimní zahrady stromy či umělé stínící prostředky.