Prodejce doplňků na zahradu
Nabídka reklamy

Místo pro vaši reklamu - 1200 Kč/rok - Množstevní sleva 50%

info@drevo-zahrada.cz

Zahradní nábytek

Jaký zvolit zahradní nábytek?

Vyberte si zahradní nábytek

Máte-li u svého domku zahradu, určitě je vhodné ji doplnit o nějaký zahradní nábytek, který vám umožní trávit příjemné letní chvilky na sluníčku.

Porozhlédnete-li se na trhu, zjistíte, že zahradního nábytku je nepřeberné množství. Vyrábí se z rozmanitých materiálů a má rozdílnou kvalitu i cenu.

Druhy zahradního nábytku

A z jakého materiálu si vybrat zahradní nábytek?

Plastový zahradní nábytek

Při pořizování plastového nábytku vás potěší jeho cena. Ty nejlvnější ze všech jsou však zpravidla vyráběny na hranici použitelnosti a na to je dobré dát si pozor. Levná plastová křesla málo unesou a stoly bývají vratké, nestabilní. Dražší, ale kvalitní, svou pevnou kostrukcí často útočí na silný, dřevěný nábytek. Vyrábějí se také různé plastové imitace ratanu či proutí. Nabídka je široká. Musíte však počítat s tím, že na rozdíl od opravdového ratanu mají omezenou nosnost a stabilitu.

Plastový nábytek nehnije. Vlhkost mu nevadí tak, jako dřevěnému. Přesto to není nic, co by mohlo být celoročně vystavenou povětrnostním podmínkám. Hlavně mráz rozhodně není dobrý přítel plastu. Plast v mrazu výrazně zkřehne a i nejlepší plastový nábytek může při použítí v zimě rychle selhat.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný zahradní nábytek vypadá velmi dobře a přírodní materiál se hodí snad na každou zahradu. Cena se odvíjí od dřeviny, ze které je nábytek vyrobený. Nejčastější materiály představuje smrk, borovice, dub, ale také je oblíbený dražší ořech, nebo exotický teak.

Dřevěný nábytek má velkou nosnost – samozřejmě je rozdíl mezi lavicí se sílou desky 2cm a masivy silnými sedm centimetrů. Do dřevěného křesla si naví může bezestrachu sednou i v třeskutých mrazech. Dřevěný nábytek je náchylný na vlhkost. Je dobré je chránit před dešti. Pokud budete dřevěný nábytek pravidelně ošetřovat, vydrží vám dlouhou dobu.

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek se vyznačuje velkou pevností, a pokud má dobrou antikorozní úpravu, tak i výdrží. I u tohoto druhu nábytku musíte dnes vybírat pečlivě, protože mnoho výrobců se ve snaze dostat se na co nejnižší cenu, snaží při dimenzování jednotlivých částí sejít co nejníže. A jsme to jen my, koneční spotřebitelé, kdo může tento trend zvrátit poptávkou po vyšší kvalitě.

Tento nábytek bývá nejčastěji vyráběný z pevné slitiny, která je povrchově upravená tak, aby imitovala bronz, měď či kovaný materiál. Pravé, kované výrobky jsou vůbec nejlepší. Jedná se však dnes již o exkluzivitu, za kterou se platí vysoké částky.

Nevýhodou kovu jsou jeho velké akumulační schopnosti, kvůli kterým bývá v létě na slunci horký na dotek. Pěkně vypadá kombinace kovu se dřevem.

Můžete si také zvolit různé další kombinace materiálu. Velmi pěkně vypadá kombinace kovu, exotického dřeva a tkaniny.

Tip: Potřebujete oplotit pozemek ? Ploty z poplastovaného pletiva nebo svařovaných panelů jsou dnes již klasikou v oplocení pozemků. Při stavbě plotu si nezapomeňte pořídit i veškeré dráty, sloupky na ploty, podhrabové desky a ostatní potřebný materiál.

Péče o zahradní nábytek

Věnujte svému zahradnímu nábytku příslušnou péči. Konkrétní údržba se odvíjí od toho, z jakého materiálu nábytek máte. Největší péči vyžaduje dřevěný nábytek, který je vhodné přetřít jednou za čas příslušnou lazurou na dřevo. Kovový a plastový nábytek stačí jen otřít. Po sezóně nábytek, bez rozdílu druhu materiálu, uložte na suché místo, kde nemrzne.