Prodejce doplňků na zahradu
Nabídka reklamy

Místo pro vaši reklamu - 1200 Kč/rok - Množstevní sleva 50%

info@drevo-zahrada.cz

Ploty

Jaký plot zvolit k rodinnému domu?

Plot je stavba,která vymezuje hranici vašeho pozemku, ale většinou chceme, aby zároveň splňoval estetickou funkci. Chystáte-li se vystavět plot, můžete si zvolit z mnoha druhů. Nejčastěji se provádějí tyto ploty:

Drátěné ploty

Klasikou stále zůstávají drátěné ploty, jehož hlavní výhodou je nízká pořizovací, nízké náklady na údržbu, rychlá výstavba. Tento plot přiměřeně trvanlivý, průhledný a vzdušný. Základní konstrukci tvoří sloupky a vzpěry, které je jistí před ohnutím. Existuje více řešení sloupků, nejčastěji jsou to však kulaté kovové sloupky, v dnešní době už zpravidla se Zn úpravou a poplastováním.

Živé ploty

Živé ploty vypadají velmi hezky. Jde o uměle vysazovanou a udržovanou hustou řadu keřů. Slouží jako oddělující prvek, ale mnozí si je nechávají dělat především pro jejich dekorační účel.
Na živý plot se užívají různé keře, nejčastěji jde o různé túje, dále je využívaný také smrk ztepilý, jalovec či tis. Z listnatých dřevin pro živé ploty si jmenujme popínavé břečťany, habr, buk, ptačí zob obecný, tavolníky atd.
Je třeba si uvědomit, že živému plotu se musíte pravidelně věnovat a prostříhávat ho do požadovaného tvaru.
Živý plot je často kombinován s pletivovým. Pletivové ploty se zeleným poplastováním doplní živý plot po stránce neprostupnosti a jelikož s ním dobře barevně ladí, neovlivňuje nijak zásadně dojem živého plotu.

Kovové ploty

Kovové ploty jsou zpravidla pevné, robustní a vyznačují se dlouho životností. Důležité je věnovat se pravidelnému ošetření proti korozi. Kovové ploty mají většinou betonovou podezdívku a jsou zdobené různými dekorativními prvky.

Ploty z kamene a keramiky

Kamenný plot nejčastěji bývá vyrobený ze žuly či z křemenných kamenů. Provedení těchto plotů je různé. Může mít neomítané zdivo z lomového kamene, hrubé řádkové zdivo, čisté řádkové zdivo, smíšené zdivo, hrubě provazované čisté zdivo atd. Keramika se používá pouze jako obklad k samotnému plotu.

Plotní tvarovky

Tvarovky jsou vyrobené z betonu a jejich výhodou je pevnost, ale také rychlost a přesnost při stavbě. Povrch těchto tvarovek je upravený technologií štípaného betonu. Díky tomu získá plot pěkný vzhled.

Dřevěné ploty

Pro výstavbu dřevěných plotů lze použít opracované či neopracované dřevo. Opracované dřevo tvoří latě, desky, fošny a trámy. Ploty mohou být celodřevěné nebo kombinované. Dřevěným prvkům plotu je třeba věnovat velkou pozornost po stránce údržby, což tento plot s postupem času dosti prodražuje.