Prodejce doplňků na zahradu
Nabídka reklamy

Místo pro vaši reklamu - 1200 Kč/rok - Množstevní sleva 50%

info@drevo-zahrada.cz

Pergoly

O pergole

Pergola představuje lehkou, především okrasnou stavbu, kterou si můžete pořídit na vaši zahradu. Vytváří příjemné, provzdušněné, zastíněné místo, oázu k odpočinku za teplých letních dní. Můžete tam odpočívat, číst si, ale také pořádat posezení s rodinou a přáteli. Pergoly jsou různé. Některé jsou s krytinou. V takových lze trávit čas i za deště.
Pergola, to jsou vlastně odhalné střešní krovy. Nosnými prvky jsou obvykle dřevěné sloupky. Pergoly mohou být zdobené popínavými rostlinami.

Ke stavbě pergoly

Rozhodli jste se pořídit si pergolu? Pak máte dvě možnosti. Buď si ji sami postavíte, nebo využijete služeb odborníků. Na trhu je mnoho firem, které vám vyrobí pergolu na klíč. To je dražší řešení. Můžete si ale také zakoupit již hotovou pergolu.
Pokud jste šikovní a nepotřebujete pergolu složitou na výstavbu, můžete se do jejího zhotovení pustit sami. Je dobré si vše do detailu promyslet, aby vám po výstavbě nezůstala spousta dřevěných zbytků. Ideální pro stavbu je smrkové dřevo. Volte také vhodný průřez překladů pergoly. Pokud si chcete usnadnit práci, nakreslete si plánek a nakupte si podle něj dřevo, které už bude opracované a nařezané dle požadavků. Variant stavby máte mnoho. Můžete stavbu spojit s krbem či kamny.
V poslední době jsou velmi oblíbené různé atypické pergoly. Patří sem např. zavěšená pergola, která nemá sloupky či podpěrky, bambusová pergola, pergola z textilu, vrbová pergola atd. Všechna tato řešení vypadají velmi dobře a stylově. Jsou však náročnější na výstavbu. Proto se do ní sami nepouštějte.